Kasy fiskalne i terminale płatnicze - Madex

Zagadnienia prawne

Czy będzie koniec z papierowymi paragonami?

Czy będzie koniec z papierowymi paragonami?

Nowe kasy mają rejestrować sprzedaż tylko elektronicznie. Docelowo handlowcy mieliby zaprzestać wydawania papierowych paragonów i zastąpić je elektronicznymi.

Ministerstwo Rozwoju, które jest autorem pomysłu, chce w ten sposób, uszczelnić system i ograniczyć szarą strefę poprzez popularyzację obrotu bezgotówkowego. Resort szacuje, że dzięki elektronicznym paragonom wpływy z VAT wzrosną o 2-3 mld zł rocznie. Kierunek działań chwali Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

- Wydaje się, że ten pomysł jest bardzo potrzebny. Jego realizacja z jednej strony pozwoli przedsiębiorcom w sposób dogodniejszy otrzymać płatności bezgotówkowe, bo będą mogli dołączyć w łatwy sposób terminal, z drugiej strony jest to przedsięwzięcie, które będzie powodowało kurczenie się szarej strefy, która w Polsce sięga 25-27 proc. realnej gospodarki. To będzie doszczelnianie systemu podatkowego – podkreśla gość.

Duże koszty nowych rozwiązań   

Sami handlowcy, szczególnie ci mali, jednak bardzo ostrożnie podchodzą do pomysłu. Zwracają uwagę na koszty jakie będą musieli ponieść, bo o ile duży handel w większości używa już kas z elektroniczną ewidencją, to mali przedsiębiorcy będą musieli sprzęt wymienić - a to niepotrzebne koszty mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

- W 2013 roku, w październiku weszło rozporządzenie, które nakazywało wymianę kas fiskalnych. Chodziło o ilość znaków w opisie towaru. Po czterech latach kolejna wymian kas, to się nie uśmiechała przedsiębiorcom – podkreśla rozmówca.

Co z kwestią danych osobowych?

I choć jak tłumaczy ministerstwo rozwoju, łatwiej ma być klientom i handlowcom, którzy latami muszą przechowywać paragony, to w opinii Macieja Ptaszyńskiego, na razie więcej jest niewiadomych niż korzyści.

- Już nie trzeba będzie przechowywać rolek z papierowymi paragonami. To na pewno jest na plus. Pozostaje kwestia przesyłania danych do centralnego rejestru paragonów. Dodatkowo sprawa ochrony danych, bo jeśli klient nie dostanie papierowego paragonu, to będzie musiał zostawić numer telefonu, bądź adres mailowy. Zatem pojawia się kwestia administracji danymi osobowymi – tłumaczy ekspert.

Łatwiejsze reklamacje

Robert Łaniewski zwraca jednak uwagę, na inne korzyści, jakie płyną dla konsumentów.

- Celem projektu jest generacja paragonu elektronicznego, który będzie zapisany na serwerach z możliwością pobrania go przez konsumenta. Dla konsumentów jest to ułatwienia, na przykład, przy reklamacjach – dodaje.

Nowe kasy mają rejestrować sprzedaż tylko elektronicznie. Docelowo handlowcy mieliby zaprzestać wydawania papierowych paragonów i zastąpić je elektronicznymi.

Wywiad  Polskiego Radia z Elżbietą Szczerbak - link

 

kasy fiskalne, przepisy 2017

Emil Piątkowski 2016-09-26 22:00:00

 

Social Media

Dołącz do naszych społeczności

Facebook

Polub

Google Plus

Dodaj

Twitter

Obserwuj

Pinterest

Obserwuj

Instagram

Obserwuj

Youtube

Oglądaj
Madex

Tylko my możemy Ci udzielić 6 letnią gwarancję na sprzedawane urządzenia oraz pełną gwarancję na całe systemy sprzedaży.

Urządzenia fiskalne
dla Twojej firmy